Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
37,43 zł
-25%
49,90 zł
Oprawa | Twarda |
Liczba stron | 92 |
Format | 14 x 32 |
Wydawca | Format |
Wiek | +∞ |
Dwójka znakomitych bohaterów, szczypta humoru i wdzięk stylu – Marek Bieńczyk, laureat nagrody literackiej Nike, podsuwa nam z pozoru tylko żartobliwą powiastkę o szczęściu. Bo „ze szczęściem są same kłopoty” – mówi Duży Książę, jeden z bohaterów Bieńczyka. I mnoży przykłady owych kłopotów, analizując powody ulotności szczęścia. Jego rozmówczynią jest Kaktusica, dla której szczęście ma smak napoleonki, bajaderki albo szarlotki.
Za sprawą niezwykłych ilustracji Joanny Concejo i oryginalnego projektu (książka ma formę ponad 6-metrowej harmonijki) świat cukierni przechodzi w nowy wymiar – na pogranicze najpiękniejszego snu i jawy. To świat pełen lekkości, ciepła, z nutą marzycielstwa i poezji. Książka-majstersztyk, książka-dzieło sztuki.
„Książę w cukierni” to doskonały prezent na każdą okazję:
• bo to książka o szczęściu z życzeniami szczęścia (w formie dziesiątek czterolistnych koniczynek na odwrocie harmonijki)
• bo można ją spersonalizować – możesz dodać własne rysunki lub życzenia na stronach z czterolistnymi koniczynkami)
• bo można ją czytać i rozmyślać
• bo można ją rozłożyć na 6,5 metra i jako dzieło sztuki prezentować w swojej domowej galerii
Joanna Concejo za ilustracje do książki „Książę w
cukierni” otrzymała prestiżową nagrodę główną polskiej sekcji IBBY i tytuł „Najlepsza Książka Roku 2013” w kategorii: Grafika.
Oto uzasadnienie werdyktu jury IBBY:
"Książę w cukierni", rarytas graficzny i literacki zachwycił jurorki unikalną atmosferą, subtelną formą, wielowarstwowym dialogiem poprowadzonym między treścią i niezależnym obrazem. Zamiast sugerowanego przez okładkę kodeksu, książka rozciąga się sześciometrową harmonijkową wstęgą, na której z jednej strony umieszczony jest tekst i ilustracje, z drugiej natomiast czysta przestrzeń – zaznaczona czterolistnymi koniczynami – pozostawia niedopowiedzenie lub miejsce na nową historię. Książę z twarzą dorosłego mężczyzny i ciałem chłopca, niezaradny wielki niedźwiedź, spędza czas z zakochaną, czułą Kaktusicą, wiernym, mądrym psem – na konsumpcji życia: ciastek.
Postacie zawieszone w złamanej bieli kartki, surrealistyczne zestawienia znaczeń, odwrócone proporcje, kostiumy, papierowy stateczek, muffinkowa spódnica, krawat przechodzący w faworki lub odwrotnie – wszystko narysowane z iluzjonistyczną dokładnością – nadają opowiadaniu nową jakość, lekkość. Poetycki charakter bliski książkom obrazkowym Iwony Chmielewskiej dowodzi, że takie liryczne smakołyki mają w Polsce coraz więcej orędowników".
Krystyna Rybicka
„Chciałoby się westchnąć: „na szczęście”! On – filozof, ona – racjonalna wielbicielka ciastek. Ich różne spojrzenia na to, czym może być szczęście, krzyżują się w cukierni, dla naszego pokrzepienia i refleksji”.
Beata Kęczkowska, Gazeta Wyborcza
„Ta króciutka, filozoficzna przypowiastka o pewnej parze jedzącej ciastka w kawiarni dotyka spraw fundamentalnych i bliskich każdemu, od przedszkolaka do emeryta - ulotności szczęścia, tego, że nie zawsze umiemy je dostrzec, nie wspominając już o tym, żeby przeżyć je jak należy.
Ukłonem w stronę dziecięcego czytelnika jest z pewnością szata graficzna książki. Cudowne, baśniowe i przewrotne ilustracje mieszkającej w Paryżu polskiej ilustratorki Joanny Concejo zapadają w pamięć równie mocno jak treść książki. I jeszcze jedna niespodzianka - wszystkie kartki "Księcia w cukierni" są połączone i złożone w formie długaśnej, 6-metrowa harmonijka. Po jej rozłożeniu niezwykły świat wykreowany przez Bieńczyka i Concejo zdumiewa złożonością i bogactwem detali. Małe dzieło sztuki do poczytania, pomyślenia i długiego oglądania”.
Katarzyna Burda, Newsweek Polska
„To już druga żartobliwa powiastka filozoficzna dla dzieci w literackim CV laureata zeszłorocznej nagrody Nike. Pisarz, eseista i koneser win Marek Bieńczyk najmłodszych czytelników pyta o to, czym jest szczęście, a pomagają mu w tym niezwykłe ilustracje mieszkającej w Paryżu polskiej artystki Joanny Concejo, a także oryginalny format złożonej w ponad 6-metrową harmonijkę książki.
Uroczy i poetycki "Książe w cukierni" to dzieło sztuki do czytania i oglądania; smakowania strona po stronie i rozwijania kilkumetrowych bajkowych opowieści o racjonalnym Dużym Księciu i rozmarzonej Kaktusicy, dla której szczęście ma intensywny, lecz ulotny smak bajaderki, napoleonki i szarlotki”
Anna Legierska, Culture.pl
"Oto „Książę w cukierni” – bardzo szczególny picture book z tekstem Marka Bieńczyka i ilustracjami Joanny Concejo, młodej polskiej artystki mieszkającej we Francji. Krótki, żartobliwy moralitet Bieńczyka nie obiecuje wydawcy masowej publiczności i nie jest daniem dla przedszkolaka. To kapryśny, dygresyjny, zawieszony w pół słowa tekst, z niedomkniętą puentą. Dziwna para – Duży Książę i Kaktusica – rozmawia o szczęściu nad talerzykami pysznych ciastek: „Ze szczęściem są same kłopoty – powiedział Duży Książę i wgryzł się w pączka. – A największy, że już było. Że już było.” Książka ma formę przeszło sześciometrowej wstęgi, ujętej w twarde okładki. Ta połamana papierowa harmonijka ozdobiona jest wielką liczą zagadkowych, pajęczych rysunków, które przenikają się, kontynuują, dopełniają… Wszystkie nasze wyobrażenia o lekturze dla dzieci musimy oto powiesić na kołku, bo mamy do czynienia z intrygującym przedmiotem, który gada do nas w obcym, tajemniczym języku. Książka zawiera w sobie jakiś sekret, kpinę, filozoficzną pestkę. Będzie tym, jak zechcemy ją nazwać".
Joanna Orzech, "Tygodnik Powszechny"
"Ta książka jest jak wydawniczy torcik z bitą śmietaną, czekoladową polewą i świeżymi poziomkami, na porcelanowym talerzyku ze srebrną łyżeczką. Cieszy zmysły, zachwyca i błyszczy. Jednak nie pustym blaskiem, a wewnętrznym światłem. To przykład na to, że picturebooki to książki nie tylko dla dzieci, bo z istotnym udziałem obrazu można prowadzić też filozoficzne spory. Za lekką choć wyrafinowaną rozprawą o szczęściu, idzie równie finezyjna i szlachetna ilustracja z najwyższej półki. Tylko tu szczęściem jest gromada psotnych piesków, a smutkiem olbrzymi niedźwiedź, zdaje się, że zbyt duży, zbyt markotny do cukierni. Książka pomyślana dla inteligentnego i wrażliwego odbiorcy, przybrała dla niego też odpowiednią szatę. Nietypowy format podłużnego albumu, delikatny, perłowy papier, zabawa w rozkładanie i odkrywanie przejść między harmonijkowymi stronami, których całkowita długość dochodzi do sześciu i pół metra, to jej wyróżniki. Na tylnej stronie harmonijki znajdziemy porozrzucane czterolistne koniczyny. Forma doścignęła treść i są siebie nawzajem naprawdę warte".
Asia Guszta, FUNpik
"Marek Bieńczyk, laureat nagrody literackiej Nike, podsuwa nam z pozoru tylko żartobliwą powiastkę o szczęściu - drugą już swojego autorstwa. Tak naprawdę jest w tym jednak szczypta magii i sporo filozofii. Ale najwspanialszy jest projekt graficzny tej książki. Joanna Concejo zaprojektowała ją jako 6-metrową harmonijkę, ozdobioną niezwykłymi ilustracjami".
Sylwia Wysłowska, culture.pl
„Książę w cukierni” to na pewno nie jest zwykła książka, to literacko-ilustracyjne dzieło sztuki, prawdziwa perełka w świecie dziecięcej literatury. Jest niezwykła po każdym względem, o czym przekonujemy się już przy pierwszym kontakcie. Nietypowy jest sam format – ponad 6-metrowa harmonijka, której rozwijanie jest jak odkrywanie tajemnicy. Niezależnie od tego czy robimy to sami czy z dzieckiem, dostarczamy sobie prawdziwie dziecięcej frajdy. Książka jest bardzo ładnie wydana, na szlachetnym papierze i pod każdym względem dostarcza wrażeń estetycznych na najwyższym poziomie. Nadzwyczajne, tajemnicze ilustracje Joanny Cocejo, polskiej artystki mieszkającej we Francji, wprowadzają nas w świat z pogranicza jawy i snu. Wykonane z mikroskopijną wręcz dokładnością zagadkowe obrazy przenikają się i dopełniają na kolejnych skrzydełkach harmonijki. Intrygują, rodzą pytania, prowokują do szukania odpowiedzi, których być może nie ma. Nie jest to rysunek łatwy w odbiorze, nie do końca gładki i „ładny”. Surrealistyczny i ponury zachęca do myślenia, do szukania własnej interpretacji, do szukania drugiego dna. [...] „Książę w cukierni” to przedmiot do smakowania, delektowania się razem z dzieckiem"!
Monika Kamińska,lunawchmurach.com
Filmowy felieton Michała Rusinka o szczęściu w książce „Książę w cukierni”.
"Proponuję, żeby rozłożyć książkę na podłodze i potraktować jako wielki obraz. Książki się kończą, ale obrazy nie, z obrazami i dzięki obrazom możemy być dłużej szczęśliwi".
Michał Rusinek
http://xiegarnia.pl/wideo/ksiaze-w-cukierni-felieton-michala-rusinka/
Dofinansowano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
MAREK BIEŃCZYK
Urodzony w 1956 roku w Warszawie, pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, laureat NIKE 2012. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jest autorem m.in.: „Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze”, „Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci”, „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (wyróżnienie Fundacji Kultury, nominacja do Nagrody Literackiej Nike), „Oczy Durera. O melancholii romantycznej”, „Przezroczystość”, „Księga twarzy” oraz „Nussi i coś więcej”.
Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Publikował i publikuje cykle felietonów na temat wina m.in. w „Magazynie” „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, miesięczniku „Forbes”, dwumiesięczniku „Magazyn Wino” i miesięczniku „Kuchnia”. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny „Wina Europy”.
JOANNA CONCEJO
Urodziła się w 1971 roku w Słupsku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiadła na stałe we Francji. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 roku, kiedy to została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazała swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (we Francji). W następnych latach odbyło się kilka wystaw jej prac (galeria « Plattform » w Berlinie, galeria « Public » w Paryżu). W 2004 roku wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów – to był początek jej pracy w dziedzinie ilustracji książkowej. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych (« The Emperors New Illustration »/ Bologna, « Figures Futures »/ Montreuil – Francja, « Blue Book » / Iran, « Le imagini della fantasia » / Sarmede – Włochy), miała wystawy indywidualne: w « Attorno al giardino » w Bolonii, w galerii « Perve » w Lizbonie, w bibliotece w Saint-Herblain (we Francji), « Tea with Alice » w Oxfordzie i ostatnio « Un pas à la fois » (« Krok po kroku ») w « Nei rami » w Bolonii.
Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata/Włochy. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce. « Książę w cukierni » wyd. FORMAT jest najnowszą książką z jej ilustracjami.
29,93 zł -25% 39,90 zł
18,00 zł -25% 24,00 zł
11,17 zł -25% 14,90 zł
26,17 zł -25% 34,90 zł
11,17 zł -25% 14,90 zł
26,17 zł -25% 34,90 zł
11,17 zł -25% 14,90 zł
26,17 zł -25% 34,90 zł
18,68 zł -25% 24,90 zł
18,68 zł -25% 24,90 zł
18,68 zł -25% 24,90 zł
18,68 zł -25% 24,90 zł
69,90 zł
27,00 zł -25% 36,00 zł
41,25 zł -25% 55,00 zł
31,50 zł -25% 42,00 zł
33,75 zł -25% 45,00 zł
44,92 zł -25% 59,90 zł
29,93 zł -25% 39,90 zł
79,20 zł -20% 99,00 zł
33,75 zł -25% 45,00 zł
44,25 zł -25% 59,00 zł
29,85 zł -25% 39,80 zł
51,75 zł -25% 69,00 zł
29,85 zł -25% 39,80 zł
36,68 zł -25% 48,90 zł
26,25 zł -25% 35,00 zł
37,42 zł -25% 49,90 zł
51,75 zł -25% 69,00 zł
29,85 zł -25% 39,80 zł
26,25 zł
RECENZJE: W miesięczniku Nowe Książki W...
29,93 zł
RECENZJE: Na blogu W Nieparyżu
19,50 zł
RECENZJE: Na blogu Mali czytelnicy W...
21,60 zł
22,50 zł
BUKA - FORMAT - TAKO - ALBUS - DRUGANOGA. Pięć wydawnictw i jedna pasja: książka. W naszym bogatym katalogu znajdziecie tytuły zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a także książki uniwersalne, przeznaczone dla odbiorcy w każdym wieku. Mają one szczególną moc: łączą, scalają, zbliżają pokolenia i dlatego zajmują w naszych sercach ważne miejsce.
Książka ma dla nas trzy wymiary: słowo, obraz i dźwięk.
czytaj więcej
Wasze zawody należą do tych, które szanujemy najbardziej. To dzięki Waszej pasji do książek nasze tytuły trafiają w ręce Czytelników. Szczególnie doceniamy Wasz wysiłek i zaangażowanie, dlatego zapraszamy zarówno do współpracy handlowej, jak i na rzecz promocji czytelnictwa.
Po zalogowaniu uzyskacie Państwo dostęp do dedykowanej oferty cenowej.
czytaj więcej