Informacje

Newsletter

Filozofia

Filozofia to szalenie rozległa dziedzina działalności ludzkiej. Czasami jest definiowana w sposób bardzo sztywny poprzez wszelkie odniesienia do zagadnień filozoficznych, takich jak wolna wola, byt, przyczyna i tym podobne. W ten sposób łatwo stworzyć definicję paradoksalną, w której filozofia jest tym, czym się filozofia zajmuje.

Książki filozoficzne starają się poszukiwać wiedzy zgodnie z pierwotnym znaczeniem tego słowa, czyli zgodnie z umiłowaniem nauki. W związku z tym są to w pierwszej kolejności po prostu książki o filozofii, czyli o tym, czym filozofia zajmowała się przez ponad dwadzieścia wieków swojego istnienia. Omawiani są mistrzowie i prekursorzy nowych pomysłów.

Filozofia jest też wszędzie wokół nas. Swoją filozofię życiową posiada bowiem każdy, a ta przekłada się następnie na nasze życie, nasze działania i decyzje oraz nasze otocznie. Taka filozofia codzienna to także ciekawy punkt startu dla książek, ponieważ jest to możliwość spojrzenia na świat w zupełnie inny, nowy sposób i odkrycia na nim nowych rzeczy, nawet jeśli przebrane są w rzeczy nam doskonale znane.

Po książki tego typu powinny sięgać osoby chcące rozszerzyć swoje horyzonty i pragnące lepiej zrozumieć, jaka jest istota świata.

1
2
3
4
0
Jaskinia. Droga rebeliantów
1
Jaskinia. Droga rebeliantów
2
Jaskinia. Droga rebeliantów
3
Jaskinia. Droga rebeliantów
4
Jaskinia. Droga rebeliantów
Tako

Jaskinia. Droga rebeliantów

Jarosław Marek Spychała

79,20 zł

-20%

99,00 zł

Darmowa dostawa od 170 zł

Więcej szczegółów

OprawaMiękka
Liczba stron391
Format20,5 x 26,5
WydawcaTako
ISBN978-83-65480-43-9

Czy filozofia wyszła z jaskini? To pytanie nasuwa się w kontekście lektury tzw. metafory jaskini Platona. Łatwo bowiem sobie wyobrazić, że człowiek wszedł do jaskini z własnej woli; bądź szukając wygodnego „mieszkania”, gotowego „domu”; bądź ze strachu przed otaczającym go światem. Nie możemy też wykluczyć, że to ciekawość „światła” zwyciężyła strach, a nie odwrotnie, i wyprowadziła człowieka na powrót z jaskini do „świata zewnętrznego”, tak jak niepokój intelektualny wyprowadza kajdaniarza z jaskini, czyniąc go filozofem. Czy Platońska metafora jest więc echem doświadczeń człowieka pierwotnego, który zdobył się na odwagę opuszczenia jaskini, tak jak czyni to Platoński filozof? A może jest ona literackim żartem Platona, który sięgnął do przygód Odyseusza w jaskini Polifema, chcąc przedstawić filozofa jako sprytnego i odważnego niczym Odys.
A może Platon inspirował się kultami misteryjnymi, w ramach których inicjowany napotykał w ciemnościach światło, wskazujące mu drogę do nowego życia. W tym sensie filozofowanie i podążanie za światłem słonecznym byłoby wyborem nowej drogi życia dla wtajemniczonych w filozofię? A może metafora jaskini jest daleką reminiscencją biblijnej przypowieści o Danielu zamkniętym w jaskini z lwami, ocalonym przez swoją wiarę, a z jaskini może wyjść (stać się filozofem), tylko ten, kto „wierzy” w słuszność wybranej przez siebie drogi? A może wreszcie chodzi po prostu o to, że ta i inne metafory Platona zawładnęły myśleniem filozoficznym, czy też myśleniem jako takim, zniewalając ludzkość owym „jaskiniowym” sposobem myślenia, z którego ludzie nie zdołają się już wyzwolić?

Przeczytaj fragment (PDF)

Produkty powiązane

15 innych produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Dobre książki się przyjaźnią!

BUKA - FORMAT - TAKO - ALBUS - DRUGANOGA. Pięć wydawnictw i jedna pasja: książka. W naszym bogatym katalogu znajdziecie tytuły zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a także książki uniwersalne, przeznaczone dla odbiorcy w każdym wieku. Mają one szczególną moc: łączą, scalają, zbliżają pokolenia i dlatego zajmują w naszych sercach ważne miejsce.

Książka ma dla nas trzy wymiary: słowo, obraz i dźwięk.

czytaj więcej

Drodzy Księgarze, Bibliotekarze i Nauczyciele,

Wasze zawody należą do tych, które szanujemy najbardziej. To dzięki Waszej pasji do książek nasze tytuły trafiają w ręce Czytelników. Szczególnie doceniamy Wasz wysiłek i zaangażowanie, dlatego zapraszamy zarówno do współpracy handlowej, jak i na rzecz promocji czytelnictwa.

Po zalogowaniu uzyskacie Państwo dostęp do dedykowanej oferty cenowej.

czytaj więcej

Jesteś księgarzem?

Jesteś bibliotekarzem?

Jesteś nauczycielem?